Home / Örgü İpuçları / Nuppshell’de Estonya Dantel Örme

Nuppshell’de Estonya Dantel Örme

Birçok yönden Estonya dantel örgüsü çoğu dantele benziyor ama farklılıklar da var. Estonya dantelinin merkezi benzersiz özelliği, “Nupp” dikişidir (temelde bir baloncuk), ancak Estonya dantel örgüsü, özellikle kendine özgü dikiş desenlerine daha yakından baktığınızda, Nupps’tan çok daha fazlasıdır.

Bu gönderi, Tam Dantel Örme Kılavuzunun bir parçasıdır.

Estonya dantel örgüsü hakkında şimdiye kadar keşfettiğim en iyi kaynak Pitsilied Koekirjad Leili Reimann tarafından. (Nüshamı uzun zaman önce ebay’den aldım ve 1980’lerden kalma bir baskı olduğu ve kitabın tamamı Estonca olduğu için şimdiden parçalanıyor, ama hiç umursamıyorum, çizelgeler ve dantel dikiş desenleri sadece muhteşem. . Bulduğunuz için şanslıysanız hemen alın!)

Estonya Dantel Örmede Nupp Dikiş Nasıl Çalışır?

Birçok yönden Estonya dantel örgüsü çoğu dantele benziyor ama farklılıklar da var. Estonya dantelinin merkezi benzersiz özelliği nupp dikişidir.

Bir nupp dikiş üzerinde çalışırken bir tane örün, ancak sol iğneden çıkardığınız dikişi kaydırmayın. Bunun yerine, a (yo, k1) çalışırsınız. Ve nupp’nizin daha büyük olmasını istiyorsanız, aynı şeyi tekrar yaparsınız. Ve yine. Bu arada, üzerinde çalıştığınız orijinal ilk dikiş hala sol taraftaki iğnede. Bu hala ördüğün dikiş!

Sonra bir sonraki satırda, tüm bu dikişleri ve ipliği büyük bir tüylü dikiş olarak birlikte çalışırsınız. Bunların bir koleksiyonu aşağıda gösterilmektedir.

Nupps ile ana hatlarıyla belirtilen yıldız, Estonya dantel örmenin öne çıkan bir tasarım öğesi.

Estonya Dantel Örmede Eşsiz Dikişler: Yıldızlar

Estonya dantelleri düğümlerden daha benzersiz dikişlere sahiptir: örneğin yıldız dikişler.

Belirli sayıda ilmek içerisine belirli sayıda ilmek örülerek yıldız dikişler işlenir. Örnekler arasında 3’ü 1 arada yıldız (üç dikişi bire örmek), 9’u 3 yıldız (üçte dokuz dikiş örmek) vb. İşin püf noktası, toplam (3-9 yıldızda dokuz) dikiş üzerinde çalışırken, üzerinde çalışılacak dikişleri (örneğin, 9’u 3 yıldızda 3’ü) tek dikiş olarak işlemektir.

Bu yıldız dikişlerin nasıl çalışılacağına ilişkin talimatlar aşağıda verilmiştir.

1-3 yıldız: (K1tbl, yo, k1tbl) sonraki dikişte (1. 3 saniyeye çıkarıldı)

3 ila 3 yıldız: Sol iğneden sts düşürmeden K3tog; yo, k aynı 3 sts birlikte tekrar ve sol iğneden bırakın. Sts sayısı değişmedi.

3’e 2 yıldız: Sol iğneden sts düşürmeden K3tog, aynı 3 sts birlikte p ve sol iğneden düş. 3 sts 2 sts’ye düşürüldü.

3-9 yıldız: Sol iğneden sts düşürmeden K3tog, yo, (k aynı 3 sts tekrar birlikte sol iğneden düşürmeden yo) 3 kez, k aynı 3 sts tekrar birlikte ve sol iğneden düş. 3 sts, 9 sts’ye çıktı.

2-9 yıldız: Sol iğneden sts düşürmeden K2tog tbl, yo, (aynı 2 sts sol iğneden düşürmeden tekrar birlikte, yo) 3 kez, k aynı 2 sts tekrar birlikte ve sol iğneden damla. 2 sts, 9 sts’ye çıkarıldı.

Sonuçlar aşağıda gösterilen resme benziyor (3-9 yıldız içeren). (Evet, çorap olduğunu biliyorum dantel şal değil, bugün başka bir resim bulamadım. Hava durumu olmalı. Bu makaleyi daha güzel bir örnekle güncelleyeceğim, söz veriyorum.)

Nuppshell'de Estonya Dantel Örme

En öne çıkan ücretsiz Estonya dantel şal örgü modeli Elisabeth Freeman tarafından Laminaria, yayınlanan Knitty Dergisi Bahar 2008.

Estonya dantel örmeyi hiç denediniz mi? Evet ise, aşağıdaki yorumlarda deneyiminizi duymak isterim!

Cuma Hediyelerini Kaçırmayın!

En son içeriğimizi e-posta ile almak için knitting.today’da bize katılın ve bir daha Cuma Freebie’yi asla kaçırmayın

About admin

Check Also

Rus Örgüsünde İplik ve Örgü Dikişleri Nasıl Tutulur

İçeriğe geç Günde 10 sıra Ana menü EĞİTİCİLER VİDEOLAR KÜTÜPHANE DESENLER DERSLER KİTABIN KULÜP ARABA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir