Kolay Fıstıklı Hırka Modeli

by admin

Merhaba hanımlar bugün kolay fıstıklı hırka modelinin yapımını sizlerle paylaşacağım. Hem yelek hem de elyaf olarak yapabileceğiniz oldukça pratik bir örgü modelidir. Tığ işi örenler için harika olacak bir örnek.

Malzemeler

  • Bebek yün ipi
  • 3 numara kroşe

Yapımı

Fıstıklı hırka modeli yapımı için 30 zincir çekerek başlayalım. Bir sonraki zincire batarak sık iğne yapalım. Bu arada tüm zincirlere batarak sık sık iğne yapalım. 3 zincir çekip dönelim.

İpi alalım ve zincirlerin dibine ikili trabzan yapalım. 1 zincir çekelim, her kafaya bir kez alalım ve 5. sık iğneye batırarak çift trabzan yapalım. Yine aynı yere batalım ve iki tane alalım.

İkili tırabzanı aynı noktada toplam 4 kez yapalım. 1 zincir çekip 5. sık iğneye yapıştırıp ikili tırabzan yapalım. İki ve ikiyi aynı yerde batıralım. İkinci satırı bu şekilde tamamlayalım. 3 zinciri çekip çevirelim.

Küpeşte üzerine bir küpeşte yapalım. Kenar bölümünü ikili olarak ayarlayalım. Bir zincir çekip kafanın etrafına bir kez saralım. Tek zincirle 4 defa sarıp fıstık yapalım.

O zaman 4 zincir çekelim. 4 kez sarıp ikinci fıstığı yapalım. İpliği çekelim ve son halkayı bırakalım. Yine ipin etrafına saralım ve karşı tarafa geçelim. Üçünü de kaldıralım ve birleştirelim. Bu satırı bu şekilde bitirelim.

You may also like

Leave a Comment