Home / Örgü İpuçları / Alp Dantel Örgü: Avusturya ve Bavyera’da Dantel Örme

Alp Dantel Örgü: Avusturya ve Bavyera’da Dantel Örme

Alp danteli örme, özellikle Avusturya ve Bavyera, uzun ömürlü bir geleneğe sahiptir ve şal ile değil, çoğunlukla çoraplarda tezahür eder. Çevrimiçi (örneğin Ravelry’de) ve çevrimdışı olarak çeşitli örgü gruplarında İsviçre dantel örgü geleneklerini sormak, İsviçre’de çok fazla dantel örgü geleneğinin olmadığını ortaya koydu.

Bu gönderi, Tam Dantel Örme Kılavuzunun bir parçasıdır.

Alp örgü gelenek açısından zengin ve çok uzun zamandır yapılıyor ama dürüst olalım, dantel örmek – özellikle dantel şal örmek – aslında bunda büyük rol oynayan bir parça değil. Alp halkı önce onları sıcak tutmak için örülmüş şeylere ihtiyaç duydu ve güzel görünmek ikinci oldu.

Alp dantel örgü geleneklerine baktığımızda ilk fark ettiğimiz şey, desenlerinin çoğunun doğrudan çiftlenmiş iplik üstü ve azalan dikiş desenleri olduğudur: Bir iplik varsa (dantel örmede bir “delik”), ilişkili azalma k2tog veya ssk) hemen yanında.

Bazı örneklere bir göz atalım.

Eşleştirilmiş iplik aşımları ve azalmaları, aşağıda gösterildiği gibi, artışlarının hemen yanında ipliklerin üzerine çıkar.

Eşlenmemiş düşüşler, mutlaka ipliğin hemen yanında olmak zorunda değildir, ancak aşağıda gösterildiği gibi birkaç dikiş aralıklı olarak yerleştirilebilir.

Alp dantel örgü - eşleşmemiş azalmalar ve iplikler

Alp dantel örgü

Alp örmede, dantel örme çoğunlukla çift dikiş olarak yapılır (yukarıdaki ilk örnekte gösterildiği gibi). Eşlenmemiş dikişler çok nadirdir.

Alp örgü gelenekleri, çift dikişler söz konusu olduğunda dantel dikiş desenleri açısından zengindir. En yaygın unsurlar, dikey çizgiler ve yapraklı motiflerdir.

Avusturya ve Bavyera'da Dantel Örme

Alp dantel örmede bazı özel dikişler vardır: Yonca (yonca), Eulenköpfchen(baykuş kafaları), Pfauenauge (tavus kuşu kelebeği) ve çeşitleri. Hepsinde düşük dikişler, alt sıralardan (üç veya beş gibi) örgü dikişler ve sonunda sarılmış dikişler bulunur.

Diğer bir ana özellik ise dantellerin kablolarla birleşimidir.

Avusturya ve Bavyera'da Dantel Örme

Geleneksel Alp dantel örmenin kabloları, bükümlü dikişleri ve dantelleri sadece çorap örgü modellerinde birleştirmesi nedeniyle, bunu değiştirmenin ve Alp örgü gelenekleriyle oynayan bazı şallar yaratmanın zamanı geldiğini düşündüm. Sonuç, bazı çok güzel dantel şal örgü desenleri (bazı örnekler için aşağıya bakın) ve Alpin dantel şallar hakkında yakında çıkacak bir kitaptır (yayın tarihi: Haziran 2018).

Alpine Şal - Grossraming şal örgü modeli
Grossraming şal örgü modeli.

Reichraming şal örgü modeli.
Attersee şal örgü modeli.

Cuma Hediyelerini Kaçırmayın!

En son içeriğimizi e-posta ile almak için knitting.today’da bize katılın ve bir daha Cuma Freebie’yi asla kaçırmayın

About admin

Check Also

Rus Örgüsünde İplik ve Örgü Dikişleri Nasıl Tutulur

İçeriğe geç Günde 10 sıra Ana menü EĞİTİCİLER VİDEOLAR KÜTÜPHANE DESENLER DERSLER KİTABIN KULÜP ARABA …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir